Dr Ali Ramezani
Official Website
AR EN

آیا هر مویی را میتوان با لیزر از بین برد ؟

تکنولوژی لیزر موهای زائد بر اساس اختلاف رنگ بین مو و پوست اطراف کار میکند بنابراین هرچه رنگ پوست سفید تر و رنگ موها تیره تر باشد لیزر قوی تر و سریعتر تاثیر خواهد کرد .به عبارت دیگر در افرادی که پوست سبزه دارند یا موهای آنها رنگ روشن ( بور ) دارد تاثیر لیزر کمتر است ، جلسات بیشتری لازم است و احتمال بروز عوارضی مثل سوختگی پوست بیشتر خواهد بود .

فاکتور مهم دیگر قطر موهاست .تاثیر لیزر با قطر مو نسبت مستقیم دارد بنابراین هرچه مو ضخیم تر باشد اثر لیزر بهتر است . با این توضیح مشخص میشود که چرا نواحی که موهای نازک و کرکی دارند برای لیزر کردن مناسب نیستند و حتی ممکن است با لیزر موها بیشتر و واضح تر شوند .گهگاهی دلیل این بدتر شدن در پدیده ایست به نام پرمویی متناقض ( پارادوکسیکال هایپرتریکوز) که در درصدی از افراد اتفاق میافتد ، به این معنی که در ناحیه لیزر شده یا اطراف آن تعداد موها بیشتر میشود یا موهای نازک ضخیم تر میشوند . البته با سرد کردن اطراف ناحیه لیزر ( مثلا گذاشتن کیسه یخ روی گردن زمانی که زیر چانه را لیزر میکنیم ) تا حدی میتوان ازین رخداد جلوگیری کرد ولی به تجربه دیده شده که اگر در افرادی که موهای نازک در صورت و گردن دارند لیزر انجام دهیم احتمال بروز این عارضه بیشتر است .

از سوی دیگر انجام لیزر بدون نظارت پزشک ، انجام لیزر با درجه نادرست ( عمدتا درجات بیش از حد پایین ) و با دستگاه های ضعیف و غیر استاندارد ( مثلا لیزرهای خانگی یا IPL ) باعث مقاوم شدن موها شده و پس از آن درمان ِ موها حتی با لیزرهای پیشرفته و در مراکز تخصصی هم با مشکل و کندی مواجه خواهد شد .

بنابراین توصیه میشود که لیزر موهای زائد را یک کار پیش پا افتاده تصور نکنید و از ابتدا به پزشک آگاه و با تجربه مراجعه کنید تا مشخص شود که اصولا لیزر برای کدام نواحی از بدن شما مفید است و آیا نیاز به بررسی و درمان هورمونی در کنار انجام لیزر وجود دارد یا نه

© 2019 | Designed & Developed By : Ali Jadidi