Dr Ali Ramezani
Official Website
AR EN

با کلووئید (گوشت اضافه) چه کنیم ؟

وقتی پوست ما به هر علتی آسیب میبیند ( سوختگی ، جراحی ، جای جوش ، خالکوبی ، آبله مرغان و … ) و شروع به ترمیم میکند گاهی این ترمیم از کنترل خارج شده و بافت سفت و برجسته ای را میسازد که کلوئید نامیده میشود .کلوئید ممکن‌ است درد و خارش داشته باشد ولی خطر تبدیل به سرطان ندارد .

کلوئید در نواحی خاصی از بدن بیشتر ایجاد میشود مثلا شانه ، سینه ، بازوها ، نرمه گوش و گردن .بنابراین قبل از انجام هر عمل جراحی یا خالکوبی درین نواحی باید خطر کلوئید در نظر گرفته شود (مثلا ابتدا یک ناحیه کوچک تست شود). ریسک ایجاد کلوئید در رنگین پوستان ، افراد جوان و افرادی که سابقه خانواگی آن را دارند بیشتر است .

تمیز نگه داشتن زخمها و استفاده از پانسمانهای سیلیکونی میتواند تا حدودی ریسک تشکیل کلوئید در زخم را کاهش دهد.پوشاندن زخم توسط ضد آفتاب میتواند از تیره شدن آن و بیشتر دیده شدن کلوئید پیشگیری کند.

اگر تا به حال کلوئید داشته اید قبل از انجام هر کار زیبایی آنرا به پزشک خود اطلاع دهید .

درمان کلوئید مشکل است . معمولا هر ماه یک بار درمانهای مختلفی ( شامل جراحی، فریز، لیزر و تزریق داروهای خاص) توسط پزشک برای شما انجام میشود . تعداد جلسات درمانی حداقل ۲ تا ۳ جلسه است ولی گاهی چندین بار درمان لازم است تا برجستگی کلوئید از بین برود ( با پوست اطراف هم‌سطح شود ) . پس از صاف شدن کلوئید تفاوت رنگ آن با پوست مجاور ممکن است ماه ها یا سالها باقی بماند و خود درمان لازم دارد .احتمال عود و بازگشت کلوئید پس از درمان موفق وجود دارد .

© 2019 | Designed & Developed By : Ali Jadidi