Dr Ali Ramezani
Official Website
AR EN

درباره بوتاکس بیشتر بدانیم

بوتاکس دارویی است که با از کار انداختن موقت عضلات صورت باعث کم شدن چین و چروک و جوانتر شدن چهره میشود .

ماندگاری انواع بوتاکس(از زمان تزریق تا برطرف شدن کامل اثر بوتاکس) بر حسب تفاوتهای بدن افراد حدود ۳ الی ۶ ماه است و پس از آن پوست به حالت قبلی خود برمیگردد(بدتر از قبل نمیشود) . بنابراین میتوان تزریق بوتاکس را به دفعات تکرار کرد.

بوتاکس پرطرفدار ترین کار زیبایی در دنیاست و سالانه میلیونها نفر بوتاکس میزنند .خود پزشکان و خانواده آنها جزو پر و پاقرص ترین طرفداران بوتاکس هستند.

اگر از مواد استاندارد و دارای مجوز(در ایران دیسپورت، مصپورت، زئومین و نورونوکس) استفاده شود و تزریق توسط پزشک باتجربه و آگاه به آناتومی صورت انجام شود عوارض تزریق بوتاکس بسیار نادر و در صورت رخ دادن، گذرا خواهد بود.

ناحیه استاندارد تزریق بوتاکس در صورت ناحیه اخم، پیشانی و خطوط پنجه کلاغی کنار چشمهاست.تزریق در این سه ناحیه بسیار کم عوارض و بسیار موثر است .

تزریق بوتاکس در زیر چشم(پلک تحتانی) ممکن است باعث غیر طبیعی شدن فرم خنده شود. همچنین تزریق بوتاکس در  دور دهان ریسک عدم تقارن حرکات لبها  را دارد بنابراین در ناحیه خط خنده معمولا از تزریق فیلر(ژل) استفاده میشود.

میتوان از تزریق بوتاکس در دو طرف چانه برای اصلاح کردن افتادگی گوشه دهان استفاده کرد.

همچنین میتوان با تزریق بوتاکس لیفت(بالا کشیدن) مختصری در انتهای ابروها ایجاد کرد که البته بستگی به سلیقه مراجعه کننده دارد‌.

پس از تزریق بوتاکس لازم است تا چهار ساعت از دراز کشیدن، خم شدن زیاد، شستشو و دستکاری کردن صورت خودداری شود . بهتر است انجام کارهایی مثل لیزر، تاتو، هاشور یا فیبروز ابرو، آر اف و میکرونیدلینگ در محدوده تزریق بوتاکس حداقل یک هفته با بوتاکس فاصله داشته باشد(ترجیحا یک هفته قبل‌ از تزریق بوتاکس انجام شوند) . معمولا قرمزی های کوچکی  در نواحی تزریق وجود دارد که ظرف چند ساعت برطرف میشود.گاهی کبودی در محل تزریق رخ میدهد که ظرف چند روز برطرف خواهد شد .سردرد گهگاهی در یکی دو هفته اول پس از انجام بوتاکس ممکن است رخ دهد و با مصرف مسکن بهبود خواهد یافت.

اثر دارو پس از سه الی هفت روز به شکل احساس سنگینی و کشیدگی در نواحی تزریق شروع شده و ظرف دو هفته به حداکثر اثر خود میرسد .پس از دو هفته که اثر بوتاکس کامل شد اگر فرد احساس کند که در قسمتی از صورت نیاز به ترمیم وجود دارد(مثلا بالای ابرو خط عمیقی می افتد، ابروها بیش از حد بالا میروند، عدم تقارن بین ابروها وجود دارد یا در جایی اثر بوتاکس کم بوده است) میتواند جهت ترمیم به پزشک مراجعه کند.

بعضی از افراد دوست دارند که با بوتاکس قسمت فوقانی صورت کاملا صاف و بی حرکت شود . این نوع تزریق  اولا باعث مصنوعی شدن چهره و از بین رفتن بیان عواطف و احساسات در موقع صحبت کردن فرد میشود و ثانیا ریسک افتادگی ابرو را(بخصوص در کسانی که پوست شلی دارند یا افراد مسن) به دنبال دارد .بنابراین شخصا همیشه تزریق مقادیر کمتر بوتاکس را توصیه میکنم تا از مشکلات فوق پیشگیری شود .در ضمن صاف شدن کامل خطوط صورت بخصوص در کسانی که سالها آنها را داشته اند(چروک به اصطلاح روی پوست جا افتاده است) گاهی غیر ممکن است و تاثیر بوتاکس در حد کم کردن عمق خطوط چهره خواهد بود.

به همین دلیل توصیه میشود که افرادِ متقاضی تزریق بوتاکس، انجام آنرا به محض ظاهر شدن اولین خطوط انجام دهند تا به چروکها فرصت عمیق و دائمی شدن داده نشود.به عبارت دیگر تزریق بوتاکس محدودیت سنی ندارد و از هر سنی میتوان تزریق را شروع کرد.

داروی بوتاکس یکی از موثرترین درماتهای میگرن است و در اکثر مبتلایان میتواند کمک کننده باشد.

تزریق بوتاکس میتواند در کم کردن خطوط پوستی گردن(بخصوص خطوط عمودی) و در بهتر کردن زاویه فک(نفرتیتی لیفت) و در کم کردن خطوط پوست پرتغالی چانه موثر باشد.

گاهی میتوان از تزریق بوتاکس در عضله ماسِتِر(عضله جونده) در فرم دادن به صورت در افرادی که صورت پهن و مربعی دارند استفاده کرد.همچنین از تزریق بوتاکس برای کم کردن حجم عضله ساق پا در خانمها استفاده میشود.

داروی بوتاکس با مختل کردن غدد عرق میتواند باعث کم شدن تعریق زیر بغل و کف دست شود .بنابراین تزریق بوتاکس یکی از بهترین درمانها برای افرادی است که دچار عرق کردن بیش از حد این نواحی هستند.

ماندگاری اثر بوتاکس درین نواحی ۳ تا ۶ ماه است. البته با تکرار تزریق در بسیاری از افراد کلا تعریق این نواحی و نیاز به انجام بوتاکس کمتر میشود.

عوارض تزریق بوتاکس درین نواحی چیست ؟

در مورد زیر بغل ممکن است تا چند هفته بالا بردن دستها ها بالاتر از سطح شانه کمی با سختی صورت پذیرد .

در مورد کف دست ممکن است حرکات ظریف دست مثل بستن دکمه لباس یا نوشتن با خط خوش تا چند هفته مختل شود .

البته عوارض فوق در درصد اندکی از افراد رخ میدهد، خود بخود برطرف میشود و به ندرت باعث اختلال در زندگی روزمره میشود.

© 2019 | Designed & Developed By : Ali Jadidi