Dr Ali Ramezani
Official Website
AR EN

درمان منافذ باز پوست چیست ؟

منفذ پوست در واقع مجرایی است که از راه آن یه موی کوچک کرکی و یک غده سباسه ( که چربی پوست را تامین میکند ) به سطح پوست راه می یابند .

دلایل باز شدن بیش از حد و دیده شدن منافذ پوست موارد زیر است : ● ژن و ارث ● تولید بیش از حد سبوم ( چربی پوست ) ●کم شدن خاصیت ارتجاعی پوست و شل شدن آن در نتیجه آسیب به الیاف کلاژن و الاستین ( ناشی از افزایش سن یا نور آفتاب ) ● وجود موی نسبتا ضخیم داخل منفذ پوستی
گاهی جمع شدن چربی های اضافی و سلولهای مرده در منافذ پوست و تغییر رنگ آنها به سیاه میتواند باعث تیره و کدر شدن پوست و بزرگتر به نظر رسیدن منافذ پوست شود . برای رفع این حالت میتوان از ماسک ها یا بخار دادن به پوست استفاده کرد.

درمان طبی منافذ باز پوست با استفاده از کرم های لایه بردار ( رتینویید ها ، سالیسیلیک‌ اسید و آلفا هیدروکسی اسید ) گاهی میتواند بهبودی اندکی در منافذ باز ایجاد کند .

موثرترین درمان منافذ باز پوست استفاده از میکرونیدلینگ ، آر اف فرکشنال ، لیزر CO2 فرکشنال و لیزر اربیوم ( آیکون ) است . البته لازم به ذکر است که اصولا منافذ باز پوست درمان صد در صدی ندارند و با چند جلسه تکرار روشهای فوق میتوان منافذ را به طور نسبی ( حدودا ۴۰ تا ۶۰ درصد ) بهتر نمود .

برای پیشگیری از باز شدن بیشتر منافذ پوست نکات زیر را رعایت کنید : ● از آفتاب دوری کنید و ضد آفتاب و پوشش مناسب ( کلاه لبه دار ) داشته باشید .
● در صورتی که پوست چربی دارید مرتب از ماسک های تمیز کننده و لایه بردار برای تمیز کردن پوست استفاده کنید .
● از نگه داشتن مواد آرایشی روی پوست به مدت طولانی خودداری کنید .
● از محصولات غیر جوش زا ( non comedogenic ) و ترجیحا فاقد چربی ( oil free ) برای پوست خود استفاده کنید .
● پوست خود را مرطوب نگه دارید .حتی افرادی که پوست چرب دارند میتوانند پس از شستشوی صورت یا حمام از مرطوب کننده های مخصوص پوست چرب استفاده کنند‌.

© 2019 | Designed & Developed By : Ali Jadidi