Dr Ali Ramezani
Official Website
AR EN

مایت ( دمودکس) چیست ؟

آیا می دانستید مایت یا دمودکس ( هیره ) چیست و چه ارتباطی با پوست دارند ؟

احتمالا تابحال اسم مایت را نشنیده باشید و ندانید که مایت ها یا هیره های خانگی موجوداتی میکروسکوپی هستند که با چشم غیرمسلح نمی توانیم آن ها را ببینیم ولی این حشرات ریز مدام در کنار ما و اکثراً در بالشت ، ملحفه ، پتو، صندلی راحتی ، تار و پود فرش ها ، عروسک های پولیشی ، پوست و موها و مژه ها و ابروها و جاهای گرم و مرطوب که غبار در آن جا جمع ميشود ، زندگی ميکنند.

غذای اصلی مایت، سلول های مرده پوست بدن ، شوره سر انسان و حیوانات ، قارچ ها ، ذرات ریز موادغذایی پخش شده در سطح منزل و گردو خاک است.

این مایت ها در نزدیکی ریشه ی فولیکول مو های صورت ، هم در مردان و هم در زنان زندگی ميکنند و داخل منفذها خود را پنهان ميکنند.

مایت های صورت معمولاً جذب بزرگترین حفره های پوست بدن تان میشوند که شامل منفذهای پوست در نزدیکی گونه ها ، بینی و پیشانی ميشود.
.
این مایت ها اصلاً خطری براي انسان ندارند مگر این که تعدادشان خيلي زیاد شود که میتوانند گاهی منجر به یک بیماري به نام دمودسیدوزیس شوند. دمودسیدوزیس در انسان میتواند قرمزی و برجستگیهای خارش دار روی پوست به وجود آورد. دمودسیدوزیس گاهی در افرادی که دچار افت واکنش ایمنی در بدن شده اند دیده میشود. اين جانداران برای انسان زیان آور نيستند ولی مي توانند با بروز مشكلاتي پوستي از قبيل آكنه روزاسه هم در رابطه باشند.اين بيماري باعث پیدایش لكه هاي قرمز و سرخي دائمي و گُرگرفتگی صورت اشخاص خواهد شد.
مطالعات نشان مي دهند جمعيت دمودكس ها در صورت اشخاص مبتلا به روزاسه بسيار بيشتر از صورت اشخاص سالم است.
در مبتلايان به روزاسه ، در هر سانتيمتر مربع از پوست ۱۰ تا ۲۰ مايت وجود دارند ، درحالي كه در پوست سالم اين تعداد يك تا دو مايت در سانتيمتر مربع است.

دانشمندان مي گويند ممكن است اين جانداران ميكروسكوپي برای انسان مفيد نيز باشند ، برای مثال مي توانند سلول هاي مرده را از پوست جدا كنند و يا باكتري هاي زیان آور پوست را از بين ببرند. هيچ راهي وجود ندارد كه بتواند اين جانداران را برای هميشه از روي پوست پاك كند، هرچند درمان هايي برای اين كار وجود دارد ، ولی بعد از شش هفته ، مايت ها مجدداً بازمي گردند زيرا اين جانداران روي تمامي سطوحي كه با انسان در تماسند ، بالشت ، ملحفه و تشك موجودند.

اگر در فردی به دمودسیدوزیس یا روزاسه مشکوک باشیم ابتدا تعداد دمودکس با آزمایش مشخص میشود و سپس درمان مناسب را انجام میدهیم.

© 2019 | Designed & Developed By : Ali Jadidi