Dr Ali Ramezani
Official Website
AR EN

نکای در مورد ریزش موی هورمونی – ارثی -آندروژنیک

ریزش موی آندروژنتیک در حدود ۵۰-۶۰ درصد آقایان و درصد کمی از خانم ها دیده می شود.در این حالت موهای قسمت جلو و کف سر بتدریج نازک و کم پشت میشوند. از آنجا که این نوع ریزش مو تاحد زیادی غیر قابل برگشت ودرمان آن مشکل و طولانی است درمان باید هرچه سریعتر شروع شود و ادامه یابد. در اکثر موارد بادرمان دارویی میتوان پس از ۵-۶ ماه جلوی ریزش بیشتر را گرفت ولی پس از آن هم درمان باید تا مدتهای طولانی (چند سال) ادامه پیدا کند. بنابراین برای دیدن نتایج درمان باید صبر و حوصله داشته باشید وبرای پیگیری درمان خود مرتبا مراجعه کنید.   

-آیا می توان به رویش مجدد موها امیدوار بود؟

با درمان درست و پس از گذشت زمان کافی می توان به رشد مجدد درصدی از موهای از دست رفته امیدوار بود.درصد موفقیت در این امر درافراد مختلف متفاوت است ومعولا شانس رویش مجدد در مردان بالاتر است .البته حتی اگربا درمان،موی جدیدی رویش نکند جلوگیری از بدتر شدن وضعیت و ضخیم تر شدن موهای  نازک شده فعلی هم اهداف مهمی هستند که اکثراً با درمان موفق به ان دست می یابیم.

-آیا آزمایش لازم است ؟ 

در آقایان معمولانیازی به انجام آزمایش نیست (مگردرموارد خاص باتشخیص پزشک متخصص)ولی درخانم ها معمولاآزمایشاتی لازم است.  

-چه عواملی در این نوع ریزش مو نقش دارند؟                            

همانطور که از نام بیماری مشخص است وراثت( در خانم ها و آقایان) و وضیعت هورمونی درخانم ها علت اصلی این نوع ریزش مو هستند . عوامل دیگر مثل تغییرآب و هوا، کوتاهی یا بلندی موها،استرس،تغذیه، عوض کردن شامپو، چربی موها، شوره، گذاشتن کلاه و روسری و بستن موها، رفتن به سربازی و خوابگاه، مصرف تافت و ژل و…ممکن است نقش کوچک و موقتی در بدتر کردن ریزش داشته باشندولی به هیچ عنوان دلیل اصلی نیستند.                                                    

-چه درمان هایی برای ریزش آندروژنتیک وجود دارد؟                   

الف:درمان دارویی:

۱-قرص فیناستراید که گاهی به تشخیص پزشک در آقایان یا خانم ها تجویز می شود.

  -آیا مصرف فیناستراید درآقایان عوارض مهمی دارد؟                       

مصرف داروی فیناستراید با دوز یک میلی گرم در آقایان در یک درصد موارد می تواندمنجر به کاهش موقت میل جنسی شود بنابراین اگر این مشکل ایجاد شد چند هفته پس از قطع دارو خود بخود بر طرف می شود. به عبارتی فیناستراید یک میلی گرم در آقایان عارضه شایع و مهم و ماندگاری ندارد( باعث کاهش توانایی جنسی و یا کاهش باروری نمیشود)  و می توان با تجویز و تحت نظر پزشک متخصص آن را سال ها مصرف نمود.آقایانی که سابقه بیماری واریکوسل دارند باید پزشک را از آن مطلع سازند.                                                           

-آیا مصرف قرص فیناسترایددر خانم ها مجاز است؟                       

مصرف فیناستراید در خانم هایی که امکان باردار شدن دارند مجاز نیست. بنابراین خانم های مجرد تا ۶ ماه قبل از ازدواج
می توانند در صورت تجویز پزشک متخصص این  دارو را مصرف کنندو بعد از سن یائسگی تجویز این دارو بلامانع است.

۲-قرص های هورمونی –عمدتاً مشابه قرص جلوگیری – که گاهی در خانم ها تجویز می شود (معمولادر مواردی که اختلال هورمونی وجود داشته باشد.)                                                                             

۳-قرص ها و کپسول های مکمل که رشد موها را زیاد می کنند و برحسب وضعیت بیمار و جواب آزمایشات گاهی تجویز
می شود .       

ب:محلولهای تقویتی که به صورت موضعی به کف سر مالیده می شوند: شامل مینوکسیدیل و انواع مواد گیاهی و هورمونی هستند. شرط تاثیر این داروها استفاده درست و مرتب از آنهاست. مصرف این دارو ها نباید ناگهان قطع شود بلکه در صورت لزوم باید به تدریج مصرف آنها کم شده و سپس قطع شود.                                                              

ج:شامپوها در درمان ریزش موی هورمونی نقش کمکی دارند و نباید در میزان تاثیرآنها اغراق شود.  

د:پی آرپی و مزوتراپی: دراین دو روش موادی به کف سر تزریق می شوندکه میتوانند در جلوگیری از ریزش یا کمک به رویش بیشتر موها موثر باشند . در پی آرپی این مواد ازخون خود فرد جدا شده وبه روش سانتریفیوژ تغلیظ می شود و در
مزوتراپی به شکل آماده موجود است . این روش ها در کنار درمان دارویی در درصد زیادی از افراد ، موثر و کمک کننده هستند، البته تاثیر آنها صددر صد نیست و گاهی هر چند ماه یک بار نیاز به تکرار دارند.

© 2019 | Designed & Developed By : Ali Jadidi